wtorek, 18 września 2012

Wakacyjne Festiwale w Dublinie

W tym roku mieszkańcy Dublina mogli poczuć się rozpieszczeni przez wakacyjną pogodę. Niemal całe lato było słoneczne, a jeśli nawet czasem popadało, to głównie w tygodniu, aby w weekend znów lekko przygrzać (w Irlandzkich standardach ciepło to okolice 20 stopni, a wszystko ponad to już gorąco). Nie pamiętam kiedy ostatnio miałem okazję grać w kosza na dworze po kilka razy w tygodniu. Ponadto takie okoliczności przyrody doskonale sprzyjały festiwalom i innym podobnym imprezom, które w tym okresie odbywały się pod zieloną chmurką. Taste of Dublin, Tall Ships Races czy Street Performance World Championship to tylko kilka z nich, w których mieliśmy okazję uczestniczyć. I choć w porównaniu z festiwalami, które poznaliśmy w Polsce i Kanadzie, wypadają one trochę bledziej, to nie zmienia to faktu że w większości wypadków bardzo fajnie spędziliśmy czas.


Tall Ships Races, czyli zlot żaglowców dodatkowo połączony z regatami, odbywał się w tym roku w Dublinie. Ta niezwykle widowiskowa impreza w poprzednich latach miała okazję gościć również w Polsce: w Gdańsku (2000), Gdyni (2003) oraz Szczecinie (2007 i wiadomo już że zawita tam ponownie w 2013). Na kilka dni centrum stolicy Irlandii zamieniło się w port dla 40 niezwykle spektakularnych żaglowców i jachtów, w tym aż 8 z Polski. Można było wejść na pokład większości ze statków, obejrzeć krótki popis możliwości załogi, a także zrobić sobie zdjęcie z marynarzami (i marynarkami???), którzy przez weekend poczuć się jak celebryci rodem z "M jak Miłość".
Bez wątpienia było to największe wydarzenie tego lata w Dublinie (a może nawet w Irlandii). Ukoronowaniem 4-dniowego festiwalu była efektowna parada żaglowców, które jeszcze przez kilka godzin po opuszczeniu portu, widoczne były na horyzoncie. Jeśli kiedykolwiek Tall Ships Races będziecie odbywać się w waszej okolicy, nie zastanawiajcie się nawet przez sekundę - naprawdę warto na własne oczy zobaczyć te wspaniałe żaglowce.

Widok niemal jak w "Piratach z Karaibów".

Tłumy chętnych w kolejce do wejścia na pokład.


Pożegnalna parada żaglowców na wodach zatoki Dublińskiej.

Taste of Dublin to natomiast festiwal kulinarny, którego celem było przybliżenie smaków kuchni z różnych stron świata. Niby fajny pomysł, ale szczerze mówiąc, to ta impreza prawie w ogóle nie przypadła nam do gustu (choć Aga uważa, że były znalazłaby jakiś fajny moment). Całość była niezwykle chaotyczna, wspomnianych smaków nie było znowu aż tak wiele, a na dokładkę wejściówki były stosunkowo drogie, zwłaszcza że za wszystkie pyszności i tak trzeba było płacić dodatkowo. Całe szczęście, że Aga dzięki pracy w hotelu wyczarowała nam 2 wejściówki, bo gdybym zapłacił za tę wątpliwej jakości atrakcję 30€, to czulibyśmy się o wiele bardziej rozczarowani.
Street Performance World Championship, czyli innymi słowy popisy wszelkiego rodzaju artystów ulicznych na odbywających się co roku w Dublinie Mistrzostwach Świata. Te raczej nieoficjalne zawody, to naszym skromnym zdaniem najlepsza wakacyjna impreza na Zielonej Wyspie. Podczas 4 dni, w których uczestnicy konkursu próbują zjednać sobie publiczność, można się pośmiać za cały rok, zobaczyć niebanalne sztuczki magiczne, a także podziwiać popisy akrobatów, żonglerów i innych artystów z kwalifikacjami cyrkowymi. W tym roku po raz drugi uczestniczyliśmy w tej zabawie i o ile to możliwe podobało nam się jeszcze bardziej. Już teraz jestem pewien, że jeśli tylko w przyszłym roku będziemy w okolicy, na pewno nie przepuścimy okazji, aby się głośno pośmiać jeszcze raz.


Jakby żonglerka nożami sama w sobie była za łatwa.

Charlie Caper, to nasz faworyt tegorocznych mistrzostw.

Poza wymienionymi wyżej festiwalami jest jeszcze kilka innych, które wzbudziły nasze zainteresowanie. Z różnych względów nie udało nam się jednak wziąć w nich udziału. Comedy Festival czy Bloomsday Festival będą musiały uzbroić się w cierpliwość, bo to że je zobaczymy jest raczej pewne. Pytanie pozostaje tylko kiedy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

WSZYSTKO CO CHCIELIBYŚCIE ZNALEŹĆ NA BLOGU - KATEGORIE